Gergi Tavan Modelleri

Lüks evlerin artık ortak noktası haline gelen gergi tavanları herkes yaptırmak istiyor. Bu gergi tavanlar artık sanat eseri haline bile gelmiş durumdadır, sanatçılar tarafından çizilmiş bir çok gergi tavan modelleri mevcuttur. Sizin evinizde gergi tavan yoksa ve yaptırmak istiyorsanız yaptırmadan önce dikkat etmeniz gereken bir çok husus bulunmaktadır. Hangi modeli yapmak istediğinizden hangi boyutta olacağına kadar etken bulunmaktadır. Bu etkenlerden sizlere maddeler halinde bahsedeceğiz bahsetmeden önce belirtelim ki gergi tavan yaptırmak istiyorsanız bunu işin ustasına yaptırmalısınız.

  • Gergi tavanın boyutunun çok fazla önemi vardır, tüm tavanı kaplaması bazen hoş dursa da çoğu zaman hoş durmamaktadır. Bunun için evinizin çatısını iyice incelemelisiniz, yerden yüksekliği ve genişliğini kaideye alarak gergi tavan ustasına söyleyiniz.
  • Gergi Tavanın renginin de önemi çok fazladır, duvar boyanızı göz önünde bulundurarak renk seçimi ve desen seçimi yapmalısınız bunun için bir adet kumaş parçasını duvarınızın yanına koyarak ne kadar şık gözüktüğünü anladıktan sonra rengi seçiniz.
  • Renklerin anlamını iyi bilmelisiniz, bu renk anlamlarını internet üzerinden araştırabilirsiniz. Ama genel olarak alıcılar turkuaz rengini seçmektedirler bunun sebebi ise turkuaz rengi inşalara huzur vermektedir ve gergi tavanın içinde mavi renklerde bulunursa insanlar oturduğu yerden kendilerini hem huzurlu hem de güvenli hissedecektirler.
  • Gergi tavan yaptıracağınız tavanın durumunu kontrol ettiriniz bazı tavanların sıva, boya ve tuğlaları eskimiş olduğundan dolayı dökülebiliyor. Böyle eski malzemeleri olan evlere gergi tavan yapılmadan önce destek uygulanması gerekmektedir.
  • Elektrik hattının nereden nasıl geçtiği iyi bilinmelidir, bu sayede gergi tavan için gerekli olan elektrik hattı daha rahat bir şekilde çekilebilir.
  • Evinizin konumunun bile önemi vardır çok nem ve rutubet alan evlerde genelde aksesuarlar çabuk eskimektedir eğer sizin eviniz de bu tarz problemler varsa neme ve rutubete korunaklı gergi tavan modelleri tercih etmelisiniz.
  • Gergi tavan altında yaşayacak kişilerinin ışığa karşı hassasiyetleri olacaktır, kimi insanlar çok ışıklı ortamlarda rahat görebilirken kimileri ise ışık altında göremiyorlar. Eğer herhangi bir ışık hassasiyet probleminiz yoksa tüm gergi tavan modellerini kullabilirsiniz.