Sıva Nedir?

Sıva, yapılarda yaygın olarak kullanılan malzemeler arasında yer almaktadır. Sıvanın özellikle kullanım amacı iç veya dış yüzeylerini güzel görünmesini yanı sıra pek çok farklı faydasızın olmasıdır. Hazırlanacak olan harç ile kolayca duvara uygulanacak olan sıva nedir ve ne için kullanılır? Diye düşünenler yapılacak olan uygulama sonrasında özellikle tuğladan yapılmış olan yapıların kaba ve girintili çıkıntılı olan duvar kısımlarının tamamen pürüzsüz hale getirilmesi konusunda etkili olduğunu bilmeleri gerekir.

Yapılan uygulama işlemi sırasında özellikle tercih edilecek olan sıva çeşitleri değiştiğinden bu konuda ustalar tarafından talep edilmiş olan şekilde hazırlanacak olan malzeme uygulanarak istenildiği gibi kaliteli sonuçlar elde edilebilir. Hazırlanan sıvanın sertliğini ve özelliğine göre yapılacak olan uygulama sonrasında su tutmayan sıvalar, normal sıvalar, suyu yalıdan sıvalar ve ses emen sıvalar gibi farklı özelliklere sahip olan çeşitleri ile uygulama yapılabilir. Her çeşit farklı özellikleri barındırdığından bu şekilde kullanım alanlarının daha kullanışlı hale getirilmesi konusunda etkili olmaktadır.

Sıvanın Faydaları Nelerdir?

Sıvanın kullanılması sayesinde alanda sağlamış olduğu farklı etkiler bulunmaktadır. Özellikle sıvanın faydaları arasında yer alan şu etkiler kullanımı sonucunda kaliteli sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

  • Yapılarda iç veya dış yüzeylerini pürüzsüz hale getirilmesini sağlamaktadır.
  • Ses yalıtımı sağlanması konusunda etkili olmaktadır.
  • Suyun yaratılması için etkili bir seçenek olmaktadır.
  • Duvardaki nem miktarının ayarlanması konusunda etkili olmaktadır.