Parke Nasıl Döşenir

Ahşap zeminin rahatlığı, ısı yalıtımı ve görselliği son yıllarda parke döşeme konusundaki talepleri arttırmıştır. Çok fazla profesyonellik gerektirmeyen, inşaat ve dekorasyon işleri ile ilgilenenler tarafından yapılabilen parke döşeme işleminin nasıl yapıldığını anlatacağız.

Parke Satın Alırken

Öncelikle parke satın alırken parke üretiminde iyi ülkeler gibi bir yanılgıya düşmeyin. Sonuçta kaliteli parke kaliteli fabrikalar tarafından üretilir; bu nedenle yerli ya da yabancı fark etmez parke satın alırken kalitesini mutlaka araştırın. Örneğin kaymanızı engelleyecek yapıda olup olmadığını kontrol edin, kilit sistemi ile ilgili bilgi almaya çalışın.

Parke Döşeme

Parke döşeme işlemi için öncelikle zeminin düz olması gerektiğini unutmayın. Eğer zeminde çukurluklar varsa bunları mutlaka bir dolgu malzemesi ile doldurun.

Parke döşenecek mekanın kapı ve camlarının takılı olmasına özen gösterin.

Ayrıca döşeme yapmadan önce parkeleri döşeme yapacağınız yere en az 2 gün önceden getirin ki ortamın nem ve ısısına göre parkeler adapte olsunlar. Evet, gelelim parke nasıl döşenir bu aşamayı anlatmaya:

  1. Parke kesimi gibi işler için gerekli olan malzemeleri mutlaka satın alın.
  2. Zemini süpürerek temizleyin; inşaat artıklarından, çukur ve tümseklerden arındırın.
  3. Parke ile duvar, kolon, kapı kasası, merdiven gibi birleşimli yerler arasına en az 5mm’lik bir boşluk bırakın. Döşeme sırasında kayma yapmaması için bu boşluklara uygun takozlar kullanabilirsiniz. Bundan sonra parkeleri birbirine geçirerek döşeyebilirsiniz.

Diğer makalemizde Parke Nedir‘den bahsettik göz atabilirsiniz.