Gergi Tavan Nasıl Yapılır?

Gergi tavan son zamanların genel olarak sıklıkla tercih edilen estetik bir görünüm sağlayabilmek amacıyla toplu yaşam alanlarında kullanılan bir tavan yapı malzemesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Gergi tavan uygulaması kısa sürede tamamlanması ve kolay montajı sayesinde tercih edilme oranı gün geçtikçe artmaktadır.

Gergi tavanların montajı yapılırken, montaj için özel olarak hazırlanmış olan profiller kullanılmaktadır. İlk olarak bu hazırlanan profillerin tavana yerleştirilmesi gerekmektedir. Profiller gergi tavan uygulanacak kısma monte edildikten sonra esnek kaplama malzemesi kullanılmaya başlar. Esnek kaplama malzemesi bir miktar ısı uygulanarak genişletilir ve profillere monte edilir. Isıtılan kaplama malzemesi monte edildiği yerde soğumaya bırakılır ve soğudunda kaplama malzemesi gerilmiş profillerin üzerini kaplamış olur. Gergi tavan uygulaması bu şekilde kısa sürede tamamlanır.

Gergi tavanla birlikte led, spot ışığı ya da geniş aydınlatma uygulaması yapılacaksa işlemler biraz daha farklı olacak şekilde seyretmelidir. İlk olarak ışıkların bağlanacağı güç kaynağı belirlenir. Yakınlarda bağlayabilecek bir güç kaynağı yoksa güç kaynağı düz olacak bir şekilde gergi tavanın altına yerleştirilir. Daha sonrasında led ya da spot ışıkları yerlerine yerleştirilir. Esnek kaplama malzemesi ışıklara uygun olacak şekilde kesilir ve tekrar ısıtılarak profillerin üzerine yerleştirilir. Burada bir süre soğuması beklenir ve soğuduktan sonra ışıkların yanım yanmasığı kontrıl edilir. Eğer herhangi bir sorun yoksa gergi tavan uygulaması ledlerle birlikte tamamlanmış olur.