BOYA İÇİN GEREKLİ OLAN MALZEMLER

Boya yapmak kimileri için oldukça basit bir iş olsa da kimileri bu işi yaparken oldukça zorlanmaktadır. Eğer sizde kendi evinize boya yapmak istiyor, ancak hangi malzemelerin kullanıldığını bilmiyorsanız, bu yazı sonunda malzemeler için elinizde hazır bir liste bulunacak, bundan emin olabilirsiniz. Bizim size tavsiyemiz ise bu işi ustasına yaptırmanızdır.

-Boya

Duvarların yapıları ve yapımında kullanılan malzemeler farklı olmaktadır, doğal olarak ta bu duvarlar için kullanılacak olan boyalarda farklı olmaktadır. Mat, Solvent, Yağlı, Plastik vb. türlere ayrılmaktadır. Bu boya türlerinden kendimize uygun olanı alarak başlıyoruz.

-Fırçalar

Bizlerin en büyük yardımcısı fırçalar olacaktır. Ortalama olarak 3 veya 4 numara bir fırça ile işlerimizi kolayca halledebiliriz.

-Ispatula

Boya işlemine başlamadan önce duvarlarda ki kalıntıların temizlenmesi açısından önemlidir.

-Rulo

Boya yaparken fırça ile ulaşamadığımız veya fırçanın boyayamadığı alanları boyamakta kullanmak için gereklidir.

-Boş Kova

Boyaları boşaltmak için gereklidir, ayrıca rulo veya fırça ile boyayı yine bu kovadan alacağız.

-Zımpara

Taşan alanların fazlalıklarını almak için gereklidir.

-Gazete, Branda

Boya sırasında yerlere boya dökülmesini ve zeminin kirlenmesini engellemek için gereklidir.

-Tiner

Boyayı inceltmede kullanmak için gereklidir.

-Koruyucu Maske

Eğer bölgeye solvent bazlı boya uygulanılıyorsa kesinlikle koruyucu bir maddenin kullanılması gerekmektedir. Bu boya dışarıya ağır koku yaydığı için rahatsız olma olasılığınız oldukça yüksek.

Bunlar bir boya işlemi sırasında kullanılan ana malzemelerdir. Sizlerde bunları edinerek boya yapmaya başlayabilirsiniz.