Bebek Odası İçin Kullanabileceğiniz 40 Renk

Doğum yaklaşıyor, evinizin en değerli üyesi yakında aranıza katılacak… Onun için en güzel odayı hazırlamaya çalışıyorsunuz. Gördüğünüz her sevimli oyuncak, her fikir çok hoşunuza gidiyor. Ama aslında dikkat etmeniz gereken birçok ayrıntı var. Özenle büyütmek istediğiniz bebeğinizin gelişiminde hayal dünyasının gelişimi çok önemli. Bu noktada da duvar boyası seçimi büyük rol oynuyor. Hadi bu ayrıntılara beraber bakalım.

İlk olarak dünyalar tatlısı bebeğinizin büyüyeceği odayı belirlediniz, ne çok büyük ne de çok küçük. Mutlaka bir penceresi olan ışık gören ve havalandırmaya uygun bir oda olmalı. Daha sonra ise odanın dekorasyonu geliyor. Öncelikle duvarları renklendirmek gerek. İşte bu nokta da üzerinde düşünülüp araştırma yapılmalı. Her şeyden önce bebeğinizin duvarında ya da mobilyalarında kullanacağınız boyalara ekstra dikkat etmeliyiz. Şükür ki gelişen boya teknolojisi ile küf, mantar oluşumuna dirençli, içinde ağır metal bulundurmayan, yoğun kokular bırakmayan ve silinebilen boyalar üretilmekte. Bu boya çeşitleri hemen hemen her markada bulunduğu gibi çok geniş bir renk yelpazesine de sahip. Bu açıdan sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyoruz. Şimdi gelelim renk konusuna.

Bebek Odasında Renk Seçiminin Önemi

Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki renkler çocukların duygusal ve psikolojik durumlarını bir hayli etkiliyor. Biz de sizler için renklerin insan, özellikle de çocuk psikolojisi üzerindeki etkisini inceledik ve bebek odasıyla ilgili dekorasyon fikirleri vermek istedik. Yapılan çalışmalara göre sürekli gördüğümüz renkler, duygularımızı, hislerimizi, öğrenmemizi ve üretkenliğimizi etkiliyor. Bizi daha sakin ya da daha enerjik bile yapabiliyor. Genelde bebek odalarının duvarları kızlar için pembe erkekler için mavi olmalı diye bir algımız var nedense. Oysa ki bu renk işi pek de öyle değil. Öncelikle herhangi bir renk bir cinsiyeti temsil etmiyor. Hatta TIMEdergisi 20. yy başlarında bu fikri ortaya atmadan önce kimse pembe rengini kızlarla bağdaştırmıyordu.

Renkler cinsiyet gözetmeksizin hepimizi aynı şekilde etkiliyor. Çok bilinen renklerin çocuk psikoloji üstündeki etkilerine şöyle bir bakalım. Genellikle erkek rengi dediğimiz mavi huzur, sakinlik ve dinginlik veren bir renktir, açık ve biraz yeşilimsi tonu olan turkuaz rengi de zihni açık tutar. Sakinlik veren bir diğer renk olan, sağlığı ve doğayı temsil eden yeşil ise bebeklerin uyumasını kolaylaştırır, ancak içinde maviden çok sarının yoğun olduğu bir renk olarak kullanılırsa dinginlik yerine enerji verir. Kırmızı çok dikkat çeken ve genelde çocukları hareketlendiren, hırçınlaştıran bir renk olduğu için çok geniş yüzeylerde, boğucu şekilde kullanmamanızı tavsiye ederiz. Ancak başka renklerin içinde vurgu olarak kırmızının kullanılması kırmızının baskınlığını azaltır ve olumlu bir enerji verir.

Pembe aslında açık bir kırmızı rengidir ve ilginç olarak açık renkler arasında kendi ismi olan tek renktir. Pembe de mavi gibi sakinlik ve huzur verir. Çocuğunuzun duvarlarında kız, erkek ayrımı yapmaksızın kullanabileceğiniz çok güzel bir renktir. Pembenin açık tonunu yani beyaza yakın tonunu kullanmak çocuğunuz için daha faydalı olacaktır çünkü sakinlik vermesinin yanında çocuğunuz yapacağı resimleri duvarına asmak isteyecektir. Böylece duvar boyası yerine, çocuğunuzun yaptığı resimler göz önünde olacaktır.

Turuncu rengine yeniden doğuş ta diyebiliriz. Sıcak, enerjik olduğu ama kırmızı kadar da yoğun bir renk olmadığı için bebeğinizin odasında kullanabileceğiniz bir başka tatlı renktir. İç ısıtan bir renk olduğu için rahatlıkla kullanabilirsiniz ama burada mobilya seçimine dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzun odasında turuncu renk kullandığınızda eşyalarının rengi sade renkler olmalı ki odada karmaşaya yol açmasın.

Kırmızı ve mavinin karışımı olan mor ise zenginliği temsil eder. Çocukların yaratıcılıklarını geliştirir ancak koyu tonları biraz boğucu olabileceğinden bizim önerimiz morun daha açık tonlarını kullanmanız.  Unutmayın ki bebeğiniz büyüyene kadar odasını sadece uyumak ve dinlenmek için değil, oyun oynamak, ders çalışmak gibi başka aktiviteler için de kullanacak. Bunun için bu odada gördükleri onun gelişiminde büyük bir yer tutuyor. Unutulmaması gerekir ki çocuklar bebekliğinde ne kadar farklı sesler, tatlar, renkler görürlerse, beyinleri ne kadar çok uyarı alırsa çevreyi algılayışları o kadar gelişir. Bu demek değil ki bebeğinizin odasını karman çorman renklerle donatın. Karışıklık herkesi rahatsız eder ve dikkatleri dağıtır. Zaten bebekler bir süre boyunca renkleri değil sadece zıtlıkları ve farklı şekilleri rahatlıkla ayırabilirler.  Bunun için duvarlarda daha yumuşak ve açık renkler kullanıp, duvara değişik geometrik şekiller, ağaç, bitki ya da hayvan figürleri, notalar, sayılar ve harfler gibi farklı semboller çizebilir ya da yapıştırabilirsiniz. Ayrıca bunların farklı ve parlak renklerde olması da olumlu bir etki yaratır. Çok açık renkler kullanmak ya da beyaz gibi gözü yoran bir rengi çok fazla kullanmak ta odadaki havayı olumsuz etkiler, odaya hastane havası katar ve bebeğinizi de huzursuz hissettirir. Bu durumda koyu ya da canlı renklerle odaya hareketlilik ve canlılık kazandırabilirsiniz.

Sanki boğucu kullanılmaması gerekilen bir renkmiş gibi gözüken gri rengi aslında farklı ve canlı başka renklerle düşünüldüğünde gayet güzel durabilmektedir. Gri ve beyazın bir arada kullanımı oldukça değişik bir hava ve sakinlik katar. Bununla ilgili birkaç farklı dekorasyonu aşağıda görebilirsiniz.

Bebek Odası Dekorasyonu ve Yapılması Gerekenler

Duvarlarla ilgili ev boyamaya karar verdikten sonra, sıra mobilyalara geliyor. Anne-baba için en zevkli işlerden biri herhalde biricik yavruları için en sevimli ve huzurlu odayı birbirinden tatlı eşyalarla donatmaktır. Her gün sevimli mi sevimli mobilyalar üretiliyor ancak çocuğunuzun odasının sadeliği yaşıyla orantılı olmalı. Bir bebek odası için çok fazla eşya ve mobilya koymak mantıklı değildir. Birkaç yaşına kadar mobilyaların değişmeyeceğini, çocuğunuzun o alanı oyun alanı olarak da kullanacağını unutmayın ve ona geniş bir bölge bırakmaya çalışın.

Ayrıca dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de rahatlık ve emniyet. Örneğin beşikte bebeğinizin elini kolunu sıkıştıracağı boşluklar bulunmaması gerekir. Çok fazla eşyası var ise de gömme dolaplar yardımıyla ortalıkta duran eşyaları o bölmelere yerleştirebilirsiniz. Sivri köşeli mobilyalardansa yuvarlak kesimli mobilyalar tercih ederseniz de gelişme çağındaki bebeğiniz emeklerken, yürürken içiniz daha rahat eder.

Şimdi geldik en ince detaylara. Işık olarak bebeğinizin gözünü yormayacak loş ışıklar tercih etmenizi öneririz, özellikle gece lambası olarak. Hayal gücünü geliştirecek sevimli hayvan ya da kahraman figürlü lambalar ya da avizeler de tercih edebilirsiniz. Ancak kırmızı, mavi gibi ışık renkleri kullanmanızı önermeyiz. Her türlü kiri ve mikrobu barındıran halıların ise fazla büyük ve kalın olmaması da temizlik ve sağlık açısından daha faydalı iken, geometrik veya soyut desenli halılar da bebeğinizin hayal gücünü geliştirir. Çocuğunuzun alerjik bir bünyesi var ise halı kullanmamaya özen gösterin.